فوت و فن پخت برنج

طرز پخت برنج کته :

برای پخت برنج به صورت کته یا دمپختی، ابتدا برنج را پاک کرده و بشویید و سپس آن را خیس کنید. بعد از گذشت ۱ یا ۲ ساعت آب برنج را دور بریزید و برنج را داخل قابلمه برنج بریزید، مقداری نمک بریزید دقت کنید اگر نمک را زیاد بریزید برنج تان شور می شود، پس حتما میزان نمک را بچشید و کم کم اضافه کنید. مقداری روغن هم اضافه کنید، به اندازه ی یک بند انگشت اشاره تان آب سرد روی برنج قرار بگیرد. و بعد آن را آرام هم بزنید.

اگر روی برنج بیشتر شود برنج تان نرم و له می شود اگر میزان برنج کمتر شود برنج تان سفت و به اصطلاح زنده می ماند.

بعد از آن شعله ی زیر قابلمه را روشن کنید بهتر است برنج تان را اصلا هم نزنید و اجازه بدهید آب آن کاملا کشیده شود، و در پایان اگر دوست داشتید برنج تان قالبی شود دور تا دور آن را روغن بریزید و اگر تمایلی به قالبی بودن نداشتید برنج را در وسط قابلمه جمع کنید و روی آن چند سوراخ بزنید. سپس در قابلمه دمکنی قرار بدهید و اجازه بدهید از در قابلمه بخار بیرون بیاید و بعد شعله را کم کنید و اجازه بدهید حدود ۳۰ دقیقه تا برنج دم بکشد.

پخت برنج,طرز پخت برنج

روش پخت برنج

آموزش پخت برنج ایرانی :

برای پخت برنج ایرانی، ابتدا برنج را چند ساعت قبل از پخت پاک کنید و بشویید و آن را خیس کنید، سپس آب داخل قابلمه ای مناسب بریزید و روی شعله ی گاز قرار بدهید تا آب بجوش بیاید سپس آب برنج را خالی کنید و برنج را در آب درحال جوش بریزید و مقداری نمک داخل آن بریزید و به آرامی هم بزنید که برنج خرد نشود. بعد از اینکه برنج جوشید آن را دائم چک کنید اطراف برنج باید نرم باشد و وسط برنج کمی سفت تر باشد. بعد از اینکه پخت برنج به این حد رسید قابلمه را در زیر شیر آب سرد قرار بدهید و مقداری آب سرد روی آن بریزید تا برنج بهتر قد بکشد سپس برنج و آب آن را داخل آبکش بریزید از برنج بچشید اگر شور بود روی آن آب بریزید تا هم شوری آن از بین برود و هم اگر لعابی از برنج روی آن هست شسته شود زیرا این لعاب های برنج سبب چسبندگی برنج می شود.

مقداری روغن داخل قابلمه بریزید و مواد ته دیگ را داخل آن بچینید سپس برنج را داخل قابلمه بریزید و با کفگیر آن را به صورت کوه درست کنید به صورتی که اطراف قابلمه برنج نچسبیده باشد. بعد روی برنج را چند سوراخ بزنید و مقدار کمی آب و روغن روی برنج بدهید و در قابلمه را دمکنی قرار بدهید و شعله را زیاد کنید زمانی که از در قابلمه بخار بیرون آمد و یا بعد از گذشت چند دقیقه دستتان را خیس کنید و به دیواره ی قابلمه بزنید اگر جیلیز ویلیز کرد شعله را خیلی کم کنید دقت کنید حتما بخار داخل قابلمه پیچیده باشد و گرنه برنج تان دم نمی کشد.

نکاتی در مورد برنج
برنج خوشمزه‌ تر!

بیشتر بخوانید: انواع پلوها

پختن برنج,نحوه پخت برنج

روش های پختن برنج ایرانی

نکاتی برای پختن برنج :

• برای پخت برنج هندی و یا پاکستانی در زمان جوش دقت کنید که وسط برنج سفت نباشد خیلی هم نرم نباشد سپس آن را آبکش کنید.

نوشابه سرساز از کلسیم با ۴۰% قند کمتر

دنبال چه خدماتی تو کدوم محدوده هستی؟

• میزان جوش برنج ایرانی کمتر است.

• برای طرز پخت برنج چمپا، یا طرز پخت برنج جنوب این را نکته را بدانید که این برنج ها زودتر نرم می شوند و نباید از آن ها غافل شوید.

• اگر در زمان پخت برنج احساس کردید کمی دیر آن را برداشتید از ریختن آب و روغن روی برنج خودداری کنید.

• اگر می خواهید از پلوهای مخلوط استفاده کنید باید برنج تان را زودتر آبکش کنید.

برچسب ها :