طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

شیرینی ناپلئونی (به انگلیسی: Napoleon) یا میل فُی (به فرانسوی: Mille-feuille) (فراگویی فرانسه: /mil fœj/) در زبان فرانسوی به معنای هزار برگ، نوعی پای یا شیرینی سه لایه با منشأ و تاریخچه فرانسوی است.

میل فُی نام اصلی این شیرینی در فرانسه است. اما فرانسوی ها به آن ناپلئون نیز می گویند و در بسیاری از کافه های فرانسه به این نام فروخته می شود. ناپلئونی در برخی از کشورها مانند ژاپن در گروه پای‌ها طبقه‌بندی شده‌ است و در برخی دیگر از کشورها در گروه شیرینی ها قرار دارد.

ناپلئونی از خمیری به نام خمیر هزارلا که خاستگاه قدیمی فرانسوی دارد درست می‌شود. به‌طور سنتی در میان لایه‌های این خمیر کرم کاستارد فرانسوی قرار دارد و سطح بالایی آن با پودر قند پوشانده می‌شود. همچنین ممکن است بجای کرم کاستارد، خامه زده شده یا مربا یا دیگر مواد نیز استفاده شود.

همچنین گاهی برای پوشاندن سطح بالایی موادی مانند شکر قنادی، کاکائو، آجیل پودرشده یا آیسینگ به صورت راه راه یا نقش های نامنظم به رنگ قهوه ای و سفید استفاده می شود.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا :
شیرینی ناپلئونی,طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

درست کردن شیرینی ناپلئونی

برای تهیه ی شیرینی ناپلئونی می توانید خمیر هزارلا را خودتان تهیه کنید یا آن را به صورت آماده استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی ناپلئونی خانگی :
خمیر هزارلا یا میل فوی آماده ۱ بسته
خامه فرم گرفته یک و نیم پیمانه
خلال یا پودر بسته برای تزیین
پودر قند برای تزیین

مراحل تهیه شیرینی ناپلئونی خانگی :

برای تهیه ی شیرینی ناپلئونی می توانید خمیر هزار لا را داخل منزل تهیه کنید یا آن را به صورت آماده خریداری کنید.

قبل از اینکه تهیه شیرینی را شروع کنید، فر را روشن کنید و روی ۱۸۰ درجه سانتگیراد تنظیم کنید. خمیر هزارلا در اغلب سوپر مارکت های بزرگ و فروشگاه های مواد غذایی قابل دسترسی است. بعد از اینکه خمیر را باز کردید بدون اینکه لایه کاغذی زیر خمیر را جدا کنید به همان صورت آن ها را روی سینی فر باز کنید. بعد به وسیله چاقو آن را به تکه هایی با ابعاد مساوی به سلیقه ی خودتان تقسیم کنید.

اکنون سینی را داخل فر قرار بدهید و ۱۵-۲۰ دقیقه که بستگی به نوع فر شما دارد، زمان بدهید تا خمیرها بپزند و حجم آن ها ۲ تا ۳ برابر شود.

پس از اینکه خمیر حسابی حجم گرفت، سینی را از فر خارج کنید و اجازه بدهید تا کاملاً خنک شوند. همانطور که می دانید، نان های مابین این شیرینی بسیار ترد و شکننده هستند و به همین دلیل باعث می شود میل کردن این شیرینی کمی سخت شود. ما برای لایه های میانی این شیرینی به مقداری پودر نان هزارلا نیاز داریم پس، از قسمت هایی که کوچکتر و یا نامتقارن هستند استفاده کنید. اگر خمیر شما زیاد پف کرده است و کار کردن با آن سخت است با چاقو به آرامی روی آن ضربه بزنید تا هم پف آن بخوابد هم از خرده های نان آن برای لایه های شیرینی استفاده کنید. خرده های نان را به وسیله ی دست پودر کنید.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا, طرز تهیه ی خمیر هزار لا

نکاتی برای تهیه ی شیرینی ناپلئونی

اکنون خامه ی فرم گرفته را که از قبل آماده کرده اید و یا آماده خریداری کرده اید را داخل قیف بریزید. اگر قیف نداشتید موردی ندارد می توانید به راحتی این کار را ادامه بدهید.

یک تکه از نان ها را روی صفحه ای صاف قرار بدهید و با کمک قیف بدون ماسوره یا حتی به وسیله ی یک چاقو مقداری از خامه را بردارید و یک لایه را کاملاً به خامه آغشته کنید. سپس کمی از پودر نان هزارلا را روی لایه خامه ای بپاشید.

و بعد یک لایه دیگر از نان را روی لایه زیرین قرار بدهید و با فشار کم دست، آن را روی جای خودش ثابت نگه دارید و مجدداً مرحله قبل را تکرار کنید.

شیرینی زنجبیلی بدون فر
طرز تهیه حلوا مجلسی

می توانید دوباره برای لایه ی سوم هم این مراحل را انجام بدهید. هرچه تعداد لایه ها بیشتر باشد خوردن آن سخت تر می شود. این کاملا سلیقه ای است سپس روی لایه ی آخر مقداری خامه بزنید و روی آن نان های خرد شده بریزید و مقداری پودر قند روی آن الک کنید و با پودر پسته و خلال پسته آن تزیین کنید.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا :

آموزش تهیه ی شیرینی ناپلئونی,طرز درست کردن شیرینی ناپلئونی

طرز درست کردن شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا

مواد لازم برای شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا :
خمیر یوفکا ۳-۴ ورق
خامه ۱ پیمانه
پودر قند به مقدار لازم
پودر پسته به مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا :

بدون مراجعه حضوری ویزیت شو!

آبسردکن ۳شیر رو بابهترین قیمت ازاینجابخر

برای تهیه ی ناپلئونی با خمیر یوفکا، ابتدا خمیر را بیرون از فریزر قرار بدهید تا یخ آن باز شود برای بهتر بودن بهتر است حدود ۱۲ ساعت قبل از فریزر خارج کنید و داخل یخچال قرار بدهید.

سپس آن را به صورت لایه ای تا بزنید به صورتی که خمیر به شکل نواری درست شود هر کدام از این خمیرهای نواری حدودا ۸ لایه می شوند و کف سینی فر را کاغذ روغنی قرار بدهید و خمیرها را داخل آن قرار بدهید. فر را در دمای ۱۸۰ درجه قرار بدهید حدودا ۱۰ دقیقه خمیر را داخل فر قرار بدهید. دقت کنید خودتان به آن سر بزنید زیرا میزان حرارت فرها متفاوت است مراقب باشید خمیرتان نسوزد و فقط حالت خشکی به خود بگیرد و مقدار کمی برشته شود.

سپس آن ها را از فر خارج کنید، هر کدام از این نوارها را به صورت کوچکتر برش بزنید، پس از اینکه خنک شدند خامه ی فرم گرفته را بین خمیرتان با چاقو بمالید لازم نیست هر لایه خمیر یک لایه خامه باشد حدودا ۳ ردیف خامه بین آن ها باشد کافی است. بعد از زدن خامه لایه های دیگر را روی آن قرار بدهید. در روی کار یک ردیف خامه بزنید و خرده های نان هنگام برش زدن را روی خامه ها بریزید و مقداری پودر قند را با الک روی شیرینی بپاشید و با مقداری پودر پسته تزیین کنید.

* هر شیرینی حدودا ۲۴ ردیف خمیر و ۳-۴ ردیف خامه است.

برچسب ها :