بهترين درمان بريدگی يا خراش پوست كودک

جای چنگ روی صورت نوزاد، و یا هر زخم دیگری اگر عمیق باشد اگر درمان نشود باقی می ماند.

بهترین راه برای پانسمان یک بریدگی یا خراش چیست؟

درمان خراشیدگی پوست صورت کودک

بریدگی ها یا خراش های کوچک اگر در معرض هوای آزاد قرار بگیرند، زودتر خوب می شوند؛ بنابراین می توانید از باندپیچی صرف نظر کنید مگر اینکه زخم در منطقه ای باشد که احتمال آلوده شدن آن یا کثیف کردن لباس های کودک وجود داشته باشد. برای بریدگی ها و خراش های عمیقتر، از یک چسب زخم معمولی استفاده کنید اما قبل از آن مطمئن شوید که پوست تمیز و خشک است.

اگر روی یک بریدگی را می پوشانید، چسب زخم را به گونه ای قرار دهید که پوست دو طرف بریدگی را به آرامی در کنار هم قرار دهد. مواظب باشید پانسمان آنقدر محکم نباشد که جلوی گردش خون را بگیرد.

هر روز پانسمان را بردارید (یا در صورت امکان، هر وقت که پانسمان خیس می شود) و وضعیت بهبود زخم را بررسی کنید. اگر پوست هنوز هم تازه به نظر می رسد یا زخم هنوز هم باز است، مجددا آن را پانسمان کنید. پس از دلمه بستن یا بسته شدنِ محل بریدگی، دیگر نیازی به پانسمان نیست.

اما اگر کودک دائم می خواهد دلمه اش را بکند، شاید بهتر باشد از پانسمان برای محافظت از زخم استفاده کنید. بعضی از پزشکان توصیه می کنند که روی زخم در طول شب باز بماند تا کمی خشک شود. البته اگر جراحت شدید است یا احتمال دارد که لباس ها یا بدن کودک را آلوده کند، بهتر است روی زخم را بپوشانید.

جای زخم روی صورت کودک,جای چنگ روی صورت نوزاد

راه درمان بریدگی عمیق

راه درمان بریدگی عمیق :

شستن زخم بریدگی و خراشیدگی با آب و صابون و سپس تمیز و خشک کنید.

دست هايتان را خوب بشوييد، سپس محل جراحت را بررسي كنيد. اگر زخم خونريزی دارد، با يک باند يا حوله تميز روي آن به طور مستقيم فشار بياوريد تا بند بيايد. (اگر پس از ده دقيقه فشار مستقيم خونريزی بند نيامد، كودک خود را به اورژانس برسانيد.)

تمیز کردن زخم با آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) و بتادین در اولین روزها مفید است، اما به دلیل اینکه ترمیم زخم را به تأخیر می اندازد برای مدت طولانی نباید استفاده شوند.

پس از توقف خونريزی، بررسی كنيد كه آيا شيشه، آشغال يا هرگونه جسم خارجی ديگر در زخم باقي مانده است يا خير. اگر چيزی ديديد، سعی كنيد آن را با جريان آب سرد بيرون بياوريد. اگر نتيجه نداد، با استفاده از موچين به دقت آن را خارج كنيد.

سپس زخم را به آرامي با صابون و آب گرم خوب بشوييد و با استفاده از يک پارچه تميز به آرامی خشک كنيد. اگر كودک اجازه نمی ‌دهد زخمش را بشوييد، از او بخواهيد آن را در يک ظرف بزرگ پر شده از آب فرو ببرد ت تميز شود.

فوت كردن روی زخم می تواند موجب آرام شدن كودک شود اما كار درستی نيست زيرا می ‌تواند ميكروب های بيشتری، از جمله باكتری های دهان را وارد آن كند.

راه های مراقبت از بریدگی عمیق

اگر شخصی دیگر دچار بریدگی عمیق شده باشد، مهم است که آرام بمانید و کمک های اولیه را به کار برید.

این توصیه ها برای درمان بریدگی عمیق به کار می رود:

پارچه یا باند تمیزی را روی زخم بگذارید، و فشاری مداوم را بر روی آن انجام دهید.

در همین زمان، ناحیه زخمی شده را بالاتر از قلب تان نگهدارید (این کار را در صورتی انجام بدهید که اندامتان نشکسته باشد).

اگر بانداژ غرق خون شد، یک باند جدید روی باند قبلی قرار بدهید.

سعی کنید که بریدگی را به آرامی و تنها با آب شیر بشویید، از مواد ضدعفونی کننده یا صابون استفاده نکنید.

اگر بعد از پنج دقیقه خونریزی از بریدگی ادامه داشت، یا اگر بریدگی عمیق یا وسیع است، یا اگر روی سر‌تان قرار دارد، یا اینکه وضعیت وخیمی دارد، فورا به دنبال کمک پزشکی باشید.

قرمزی، ورم، درد زیاد، تب و چرک کردن زخم نشان دهنده عفونت آن است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

پماد تتراسایکلین برای بریدگی,جای بخیه روی صورت بچه

نحوه ی درمان خراشیدگی پوست

پماد تتراسایکلین برای بریدگی

دلیل استفاده از آنتی بیوتیک تتراسایکلین برای زخم

همانطور که گفته شد تتراسایکلین از خانواده آنتی بیوتیک ها به حساب می آید. وجود میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها در محل زخم های بعد از عمل می تواند منجر به عفونت های جراحی برای بیماران شود.

عفونت محل جراحی می تواند منجر به افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی، تأخیر در بهبود زخم و درد شود. آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که باعث از بین رفتن باکتری ها یا جلوگیری از پیشرفت آنها می شوند.

آنتی بیوتیک ها را می توان از طریق دهان (به صورت خوراکی)، به طور مستقیم در رگ ها (داخل وریدی) مصرف کرد، یا مستقیماً بر روی پوست بمالید (بصورت موضعی). آنتی بیوتیک های موضعی اغلب پس از عمل بر روی زخم ها اعمال می شود زیرا تصور می شود از عفونت محل جراحی جلوگیری می کنند. از آنجایی که آنتی بیوتیک های موضعی فقط روی ناحیه بدن (|جایی که استفاده می شوند )عمل می کنند، احتمال ایجاد اثرات ناخواسته بر کل بدن ، مانند تهوع و اسهال کمتر است.

با این وجود آنتی بیوتیک های موضعی می توانند عوارض ناخواسته ای داشته باشند که رایج ترین آن واکنش آلرژیک بر روی پوست است که می تواند باعث ایجاد قرمزی ، خارش و درد در محل مورد استفاده از آنتی بیوتیک شود. فرم های موضعی پماد تتراسایکلین بدون نسخه در دسترس هستند. اما برای مصرف آن بهتر است با پزشک مشورت نمایید زیرا ممکن است دستورالعمل ویژه ای در مورد استفاده صحیح از این دارو برای مشکل پزشکی شما داشته باشد.

يک بريدگی چه وقت به بخيه نياز دارد؟

بريدگی هايی كه عميق و باز به نظر برسند، خصوصا اگر پوست لبه های بريدگی نامنظم شكاف خورده باشد، احتمالا به بخيه نياز دارند. مواردی كه احتمالا به بخيه نياز دارند عبارتند از بريدگی ‌های روی صورت و روی قسمت هايی از بدن كه عضله آنها كشيده است يا با حركت سفت می شود، مثل كف دست ها و انگشت ها.

برای اينكه بخيه به بهترين نحو نتيجه دهد، جراحت كودک بايد ظرف هشت ساعت پس از بريدگی (يا حتی زودتر)، بخيه شود تا از خطر بروز عفونت يا باقی ماندن جای زخم، پيشگيری شود. اگر در اين باره شک داريد، از پزشک بخواهيد تا زخم را معاينه نمايد.

برای درمان زخم و خراشیدگی پوست کودک :

در ابتدا که زخم ایجاد می شود شما باید آن را تمیز کنید و بعد از تمیز کردن براساس مدت زمان می شود یکی از روش های زیر را استفاده کرد، تمامی روش ها در زمانی که هنوز کاملا خشک نشده قابل استفاده است، اگر زخم شما خیلی وقت است خشک شده پماد زینک اکساید تهیه کنید و به صورت روزانه با پد آرایشی روی محل بمالید تا به مرور زمان اثر خراشیدگی از بین برود.

راه درمان بریدگی عمیق,زخم صورت کودک

پماد برای خراشیدگی صورت کودک

درمان خانگی برای جای زخم و بخیه و خراشیدگی

در ادامه چند روش درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم و بخیه را توضیح دادیم.

برای درمان جای زخم ها و بخیه ها ابتدا باید نوع زخم خود را بشناسید، سپس نوع پوست خود را بشناسید تا بتوانید آن را درمان کنید.

برطرف کردن جای زخم با ژل و ورقه های سیلیکونی

مطالعه ای نشان داد که یک ژل سیلیکونی به اندازه پوشش های پوشش سیلیکونی در اثر کاهش اثر هایپرتروفیک و کلوئیدی موثر بوده است. براساس یک بررسی دیگر، ژل موضعی سیلیکون باعث بهبود زخم کلوئیدی و هایپرتروفیک شده است.

آب پیاز برای حذف جای زخم و بخیه

یکی از درمان های طبیعی شناخته شده برای درمان زخم عصاره پیاز است. این عصاره به طور گسترده در محصولات جای زخمی که در فروشگاه های دارویی موجود هستند، در دسترس است.

مطالعات نشان داده است که بعد از ۴ هفته، جای زخم کمی نرم تر، صاف تر و بهتر می شود.

افرادی که از ژل عصاره پیاز استفاده کردند گزارش بهبود در بافت زخم، نرمی، قرمزی و ظاهر کلی بعد از ۴ هفته را دادند.

بدن انسان توانایی مراقبت از زخم ها را دارد و آن ها با زمان بهتر می شوند پس برای تسریع درمان می توانید داروهای خانگی را امتحان کنید. تمرکز درمان جای زخم، حمایت از رشد موثر سلول، به حداقل رساندن بافت زخم و ایجاد پوست سالم است.

از بین بردن جای زخم روی صورت کودک و بخیه با روغن نارگیل

مقداری از روغن نارگیل را گرم کنید و روغن گرم را روی کف دست خود بریزید و آن را به مدت ۵-۱۰ دقیقه روی محل آسیب دیده ماساژ دهید.

اجازه بدهید حداقل ۱ ساعت بماند تا پوست، روغن را جذب کند؛ برای نتیجه ی بهتر ۲-۴ بار در روز این کار را تکرار کنید.

متنوع ترین اسباب بازیها/تمامی رده های سنی

نوشابه سرساز از کلسیم با ۴۰% قند کمتر

کرم برای جای زخم صورت کودک,پماد برای خراشیدگی صورت کودک

درمان جای زخم روی صورت کودک

زردچوبه

زردچوبه یک ماده برای درمان مشکلات جزئی پوست مانند ساییدگی است. زردچوبه خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده دارد.

مخلوط یک چهارم قاشق چایخوری پودر زردچوبه با مقداری آب، خمیری بدست می آید. سپس این خمیر را بر روی مناطق مورد نظر قرار دهید، اجازه دهید تا بر روی پوست خشک شود، این کار را سه بار در روز برای چند روز انجام دهید.

برای درمان خراشیدگی پوست صورت کودک و یا جای بخیه از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

برگ آلوئه ورا را برش بزنید و ژل بین آن را جدا کنید. ژل را روی محل زخم خود بمالید و با حرکات دایره ای آن را ماساژ بدهید و حدود ۳۰ دقیقه بگذارید روی محل زخم بماند و بعد بشویید.

از ژل آلوئه ورا روزانه دو بار استفاده کنید.

نکته: به هیچ عنوان ژل آلوئه ورا را روی زخم های باز نزنید و فقط روی جای زخم و جای بخیه بزنید.

لیمو مفید برای محو کردن جای زخم و بخیه

کمی آب لیمو را روی پوست بمالید. آن هایی که پوست حساسی دارند می توانند عصاره لیمو را با مقدار مساوی گلاب و یا روغن ویتامین E رقیق کنند و بعد روی جای زخم بمالند.

۱۰ دقیقه صبر کنید، بعد آن را با آب گرم بشویید و این کار را هر روز تکرار کنید تا جای زخم محو شود.

دقت کنید: لیمو می تواند پوست شما را حساس کند، بنابراین بلافاصله بعد از استفاده از رفتن در آفتاب خودداری کنید.

درمان جای بخیه روی صورت بچه با روغن ویتامین E

کپسول های ویتامین E را باز کنید و روغن آن را بردارید و روغن را روی زخم بزنید و به آرامی به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.

بگذارید ۱۵-۲۰ دقیقه بماند، سپس آن را با آب گرم بشویید؛ این کار را چندین بار در روز انجام بدهید.

دقت کنید: این کار را در قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید زیرا روغن ویتامین E ممکن است باعث واکنش آلرژیکی در بعضی افراد شود.

درمان جای بخیه و زخم با عسل

مقداری عسل را روی زخم بزنید، آن را با بانداژ بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد، آن را با آب گرم بشویید. هر روز قبل از رفتن به خواب این کار را تکرار کنید.

گزینه دیگر آن است که با میزانی برابر عسل و شکر کریستالی را با هم مخلوط کنید. آن را روی قسمت آسیب دیده بمالید و برای چند دقیقه به آرامی مالش بدهید. بعد با آب گرم بشویید، خشک کنید و سپس مرطوب کننده بزنید.

یک یا دو بار در هفته از این درمان استفاده کنید.

جای چنگ روی صورت نوزاد,درمان خراشیدگی پوست صورت کودک

درمان جای خراشیدگی

ویتامین C برای درمان درمان خراشیدگی پوست

ویتامین C برای همه نوع زخم های پوست از جمله خراشیدگی پوست بسیار مفید است زیرا این دارای آنتی اکسیدان قوی برای افزایش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت بیشتر می باشد و همچنین سبب بهبودی سریع می شود.

خوردن غذاهای غنی از ویتامین C مانند: پرتقال، گوجه فرنگی، توت فرنگی، کلم بروکلی و فلفل قرمز.

همچنین می توانید از ویتامین C با مشورت پزشک خود مصرف کنید.

بعد از ترمیم زخم تازه، روی آن ضد آفتاب بزنید. ضد آفتاب از ایجاد لک زخم جلوگیری کرده و به کاهش اسکار کمک می کند. از ضد آفتابی که در برابر طیف وسیعی از پرتوهای خورشید مقاوم است، استفاده کنید. به این منظور باید SPF ضدآفتاب ۳۰ یا بیشتر باشد. به طور مکرر ضد آفتاب را تمدید کنید.

بیشتر بخوانید: پاک کردن جای زخم از روی پوست

چگونه می توان لک زخم را درمان کرد؟

در داروخانه ها محصولات متنوعی برای از بین بردن لک های پوستی وجود دارد. این محصولات از مواد مختلفی به عنوان روشن کننده پوستی استفاده می کنند. درمان با روشن کننده های پوستی اغلب با افزایش حساسیت پوست نسبت به نور همراه است. این امر می تواند سبب ایجاد لک های ثانویه در پوست شود.

کرم سیستئامین به منظور رفع لک های تیره پوستی مانند لک بارداری، لک زخم و لک پیری از پروتئینی به نام سیستئامین استفاده می کند. سیستئامین به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد، به همین دلیل سازگاری بالایی با پوست دارد. این کرم از طریق کنترل عملکرد سلول های ملانوسیت به درمان لک کمک می کند. ملانوسیت ها وظیفه تولید رنگدانه در پوست را بر عهده دارند. هدف سیستئامین ایجاد پوستی شفاف و صاف از طریق رفع موثر لک های پوستی است. این کرم بدون لایه برداری یا ایجاد حساسیت پوست در برابر نور، در کوتاه ترین زمان ممکن لک زخم و دیگر لک های تیره پوستی را درمان می کند.

برچسب ها :